Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak se z oslíka stane rypáček aneb krása italských nářečí

Itálie je velice zajímavá země, která si zachovává své místní zvyky a tradice. Co místo, to unikát. Můžete celý život jezdit jenom do Itálie, na různá místa a v různých obdobích, ale stejně ji nikdy pořádně nepoznáte.

Vedle zvyků a tradic si místa zachovávají i svá nářečí. Někdy jsou tak zvláštní, že i když umíte perfektně italsky, ať se snažíte sebevíc, nechápete jediné slovo. Občas jsem si říkala, že si nerozumí ani lidé ze stejného městečka, kteří mluví stejným nářečím. Ano, z městečka, protože i to se stává. Nejen, že má své nářečí nějaká oblast, ale dokonce i malá městečka mluví svým vlastním nářečím a když jím promluví ve vedlejší vesnici, už jim nerozumí ani slovo.

Já jsem se nejdřív dostala na sever Itálie, do Benátska. Musím poděkovat mému bývalému manželovi, že mě opravoval a nutil mluvit spisovně italsky. Nářečí jsem měla zakázané. Sice jsem mu perfektně rozuměla, ale nemluvila jsem jím. Jen ten jejich přízvuk, ten jsem chytila pořádně, takže když jsem pak začala jezdit do střední Itálie, všichni si mysleli, že jsem Italka ze severu. A vlastně jsem používala některá slova z nářečí, protože v italštině buď neexistovala, nebo místo jednoho slova jsem mluvila půl minuty. Opravdu. Třeba takový šípek. Česky pět písmen. Jenže italština pro něj nemá samostatný výraz, je to „bacca di rosa canina“, tedy „bobule šípkové růže“. Benátsky „stropacui“. Jak to jen přeložit slušně do češtiny… Zátka do zadnice? Toť doslovný překlad. Vlastně čípek.

V Benátsku jsem víceméně žila téměř 13 let, takže vedle italštiny mi jejich nářečí připadalo přirozené. Když jsem se pak vrátila zpět do Čech a postupně začala jezdit až pod Řím, zpočátku jsem si tu roztodivnost nářečí neuvědomovala. Všichni totiž na mě mluvili spisovnou italštinou, protože jim bylo jasné, že bych jejich nářečí nerozuměla. Buď jsem pro ně byla cizinka, nebo Italka ze severu, to častěji. To ten můj přízvuk. Navíc jsem se dostala zrovna do městečka, které mělo své vlastní nářečí. Takový mix neapolského nářečí, francouzštiny a snad i arabštiny. I když jsem tam žila 7 let, dodnes jakmile začnou mluvit jenom nářečím, stěží porozumím smyslu toho, co říkají. A to jsem se celé ty roky opravdu hodně snažila jim rozumět, ale marně.

Sestra mého přítele tam na jihu měla řeznictví. Byla dobrosrdečná, pro druhé by se rozdala. Pořád se starala, jestli mi je tam dobře a hlavně, jestli dostatečně jím. Což znamenalo, že když jsem ji viděla v době před obědem, jen těžko jsem odešla od ní nenajedená. Nepřijmout pozvání na oběd, to by byla urážka. I když musím přiznat, že jsem ta pozvání přijímala ráda, vařila opravdu dobře. Jako všechny Italky ze staré školy.

Jednou jsme byli zase u ní na obědě a ona nás přivítala celá nadšená, že pro nás má lahůdku, že určitě musíme ochutnat. Že sehnala „mus“. Ještě jsem měla pořád v hlavě benátské nářečí a vůbec mě nenapadlo, že ten výraz může znamenat něco úplně jiného. „Mus“ je totiž pro Benátčany osel. A můj bývalý tchán občas oslí maso od někoho dostal a uvařil. Takže jsem si myslela, že to bude ono. A docela jsem se těšila, protože mi chutnalo a dlouho jsem ho nejedla. A mé nadšení jsem i dostatečně projevila. Bohužel. Už jsem totiž nebyla v Benátsku, ale mezi Římem a Neapolí, kde „mus“ nebyl osel, ale….rypáček. Už si nepamatuju, jestli prasečí nebo kravský. Nemám totiž ráda nic, co se podobá tuhé želatině – dršťky, nervy (tradiční severoitalská specialita), natož pak rypáčky. Nedošlo mi, že v té oblasti často zkracují slova, takže z „muso“ (vyslovuje se „můzo“), což je italsky tlama, udělají krátké „mus“. Tenkrát jsem se překonala a ochutnala. Naštěstí ho nebylo moc, jen malý předkrm. Ale od té doby jsem si dávala dobrý pozor, co mi nabízejí k jídlu. A doufala, že si nikdo nebude pamatovat, že mi tak chutná „mus“.

Autor: Klára Žejdlová | sobota 4.5.2019 15:15 | karma článku: 21,36 | přečteno: 625x
  • Další články autora

Klára Žejdlová

Náš rodný jazyk (ať už je jakýkoli) je krásný a často nás chrání. A my to ani nevíme.

Nejsem odborník, ale z vlastní zkušenosti vím, že i když budu mít cizí jazyk tak zažitý, že v něm budu dokonce i přemýšlet, vnímat ho budu jinak než svůj rodný jazyk. I když si to ani neuvědomím. A o to je to vše horší.

2.4.2024 v 13:20 | Karma: 15,70 | Přečteno: 419x | Diskuse| Cestování

Klára Žejdlová

Italské Velikonoce? V mých vzpomínkách to jsou přátelé, rodina…a obžerství

I když to obžerství bylo prokládané dlouhými procházkami. Aby nám vytrávilo. A abychom nasbírali ingredience pro další vaření...

27.3.2024 v 14:48 | Karma: 22,15 | Přečteno: 582x | Diskuse| Cestování

Klára Žejdlová

Co děláte o Velikonocích? Taky provozujete skupinový sex?

Asi všichni znají scénu z filmu „Slunce, seno, erotika“, kde velebný pán kupuje svetr pro Cecilku. Italsky nemluví ani slovo, ale prodejcovo „Cosi...cosi...cosi“ pochopí správně po česku. „Jo kozy? Asi tak....“.

8.3.2024 v 12:31 | Karma: 24,29 | Přečteno: 776x | Diskuse| Ostatní

Klára Žejdlová

A je to tady! Karneval je tu, bude se slavit!

Český a moravský masopust se pomalu vrací do našich ulic spolu s jeho tradičními maskami. Někde se tradice udržela a pokračuje dál, na většině míst se obnovuje. Můžeme ale říct, že skoro všude najdeme ty samé masky, stejné oslavy.

13.2.2024 v 17:11 | Karma: 11,17 | Přečteno: 277x | Diskuse| Cestování

Klára Žejdlová

Je libo zakousnout ke kávě kecy? Nebo výmysly? Nebo snad salát? A co hadr? Nebo intrikáře?

Že jsem se zbláznila? Ale ne! To jsme se jenom z vánočního období přehoupli do období masopustního, neboli také karnevalového, které každý rok začíná 6. ledna a končí 40 dní před Velikonoci.

23.1.2024 v 20:48 | Karma: 12,86 | Přečteno: 337x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Zkušenosti východu Evropy se SSSR nás naučily mnohé o Kremlu, míní Leyenová

26. dubna 2024  18:09

Díky hořkým zkušenostem, které mají země ze středu a východu Evropy se Sovětským svazem, se...

Po havárii na koloběžce skončil v řece, bezvládného muže museli oživovat

26. dubna 2024  17:24

Bezvládného muže vytahovali krátce po čtvrteční půlnoci policisté z řeky Svitavy v brněnských...

V bytě mám cizího muže, volal majitel strážníky. Vetřelce našli v posteli s pivem

26. dubna 2024  17:05

Neznámý návštěvník se ve čtvrtek odpoledne objevil muži v bytě na českobudějovickém sídlišti Máj....

Dostával jsem balíčky, ne peníze, řekl Bystroň ke kauze úplatků od Rusů

26. dubna 2024  16:37,  aktualizováno  16:50

Poslanec Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň v kauze možných úplatků od proruské sítě řekl v...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 48
  • Celková karma 18,33
  • Průměrná čtenost 1072x
I když už v Itálii nežiju, stále zůstává v mém srdci.